Logo

NicePlace kaķu kalendāra statistika
1. 11. PLKST. 10:14

Pēc kaķu kalendāra radīšanas procesa pabeigšanas mums šķiet interesanti padalīties ar jums ar dažiem statistikas datiem.

Pirmkārt, atgādinām, ka NicePlace nebūt nepretendē uz idejas oriģinalitāti – kaķu kalendāri dažādos laikos Latvijā jau ir bijuši, bet unikāls šajā gadījumā ir vārdu apkopojums un izvietojums pa datumiem. Jo, cik mums zināms, beidzamajos teju desmit gados šādi kalendāri nav publicēti, un kaķu vārdu mode noteikti ir krietni mainījusies.

Sadarbojoties ar kaķu mīļiem NicePlace facebook lapā un portālā skaties.lv, kopumā, atlasot dublikātus, kalendārā ir iekļauti 1437 vārdi.

Līdztekus jaunmodīgiem vārdiem, kuros figurē politiķi (Kisindžers, Putins, Berija, Tito, Bušs), valdnieki (Cēzars, Ramzess, Napoleons), kino un grāmatu varoņi (Frodo, Gendalfs, Neo, Šreks, Fiona, Šerloks), dziedātāji (Ramšteins, Morisons, Igijs, Mārlijs), dzērieni (Tulamors, Džeimsons, Aliņš, Daikiri), ļoti daudz joprojām tika pieteikta arī kaķu vārdu klasika: Mince, Minka, Mīce, Muris, Pūce, Poga, Rūdis.

Interesanti, ka šiem populārajiem kaķu vārdiem ir vērojams kupls skaits atvasinājumu. Piemēram “Muris” – Murītis, Murris, Murka, Murkins, Murene, Murella, Mureta, Murrari, Murrātājs; “Mince/Mincis” – Mincīte, Minčuks, Mincene, Mincendorfs; “Minka” – Minks, Minkālis, Minķene, Minkucis, Minkāns.

Visai daudz ir arī cilvēku vārdu: Valdiņš, Evucis, Marta, Baibiņa, Dacīte, Jancis, Pēteris utt.

Daudz, protams, ir latviešu valodai raksturīgo deminutīvu: Melnītis, Radziņš, Pūčuks, Sniedziņš, Rūcītis, Princesīte, Mičiņš, Mollītis, Gramiņš utt.

Visvairāk vārdu ir uz burta M – 220.

Tam seko burts P – 175.

Negaidīti daudz figurē līdzskaņu savienojums DŽ – 49.

Vismazāk iesūtīto vārdu ir uz burta I – tikai 10 (Icis, Igijs, Incis, Indietis, Ingvērs, Ipijs, Irma, Ivaničs, Izabella, Izidora).

Pēc īpaša pieprasījuma viens vārds – Siļķe – ir iemājojis arī 29. februārī. 2017. gadā gan Siļķei būs jāiztiek bez vārda dienas...

Taisot kaķu kalendāru, kārtīgi izpētījām arī tīmekļa plašumos atrodamos dažādos kaķu dienu datumus: 29.10. svin Amerikā, 17.02. – atzīmē lielākajā daļā Eiropas, 1.03. – Krievijā, bet 8.08. ir Starptautiskā kaķu diena. Tad nu atļāvāmies palikt pie svinamajiem datumiem plašākā izpratnē – 17.02. un 8.08., bet 1. martā būs kalendāros neiekļauto kaķu vārdu diena. Protams īpaši izcelts ir arī 4. oktobris – Pasaules dzīvnieku aizsardzības diena.

Un vēl neliels kuriozs: lieku reizi pārskatot Latvijas Republikā noteiktās svētku, atzīmējamās un atceres dienas, lai kaut ko nepalaistu garām, atradām, ka 17. maijs ir "Ugunsdzēsēju un glābēju dienu". Mūsu mākslinice Zane nedaudz šaubpilni paraustīja plecus ar domu "vai patiesi oficiāla atzīmējamā diena?!", bet direktors Valts teica: "Bet, protams, tā ir jāliek! Kas tad tos kaķīšus ceļ nost no kokiem?!" :)

Savukārt portālā skaties.lv saņēmām komentāru, kas ir gan smieklīgs, gan teju traģisks vienlaikus, jo precīzi atspoguļo pašreizējo daudzu cilvēku prātos valdošo apjukumu: "Darit vairs nav ko.prieks migrantiem ar kalendaru uztaisiet."...