Logo

NicePlace pienesums Lāčplēša dienas programmai Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā Rīgas pilī
4. 11. PLKST. 20:29

Lāčplēša dienā Latvijas Nacionālais vēstures muzejs (LNVM) tradicionāli izstādīs vienu no Latvijas vēstures dārgumiem – Lāčplēša Kara ordeņa komplektu, kas savulaik pasniegts Latvijas armijas ģenerālim Jānim Balodim (1881–1965). Kopš 1988. gada tikai reizi gadā – Lāčplēša dienā – Rīgas pils trešajā stāvā to izstāda publiskai apskatei, padarot muzeja apmeklējumu par vienu no Lāčplēša dienas atzīmēšanas rituāliem.


Tieši 1919. gada 11. novembrī tika izšķirts Rīgas un jaundibinātās Latvijas valsts liktenis, tāpēc šo dienu uzskata par ordeņa dzimšanas un Latvijas brīvības cīnītāju piemiņas dienu. Vēstures departamenta faleristikas un medaļu kolekciju galvenā glabātāja Laima Grīnberga stāsta, ka Satversmes sapulce Lāčplēša Kara ordeni ar devīzi „Par Latviju” apstiprināja 1920. gada 18. septembrī, kad visa Latvijas teritorija bija atbrīvota no ienaidniekiem. Ordeņa zīmējumus izgatavoja mākslinieks, brīvības cīņu dalībnieks Jānis Aleksandrs Liberts. Lāčplēša Kara ordenim bija trīs šķiras. Deviņos gados pavisam pasniegtas 2146 visu trīs šķiru Lāčplēša Kara ordeņa zīmes. Apbalvoto vidū bija arī trīs sievietes – Valija Veščūnas-Jansone, Līna Čanka-Freidenfelde un Elza Žiglevica. Visjaunākais ordeņa kavalieris F. Brikmanis varoņdarba veikšanas brīdī bija tikai 14 gadus vecs, bet vecākais no Latvijas armijas karavīriem – F. Liepiņš – 56 gadus vecs. Šo ordeni saņēma arī 204 bijušie latviešu strēlnieki.


11. novembrī Latvijas Nacionālais vēstures muzejs no 10.00 līdz 20.00 aicina apskatīt ne tikai Lāčplēša Kara ordeņa komplektu, bet arī jauno izstādi „Apbalvojumi Latvijas Republikā pēc neatkarības atjaunošanas”.

 

Savukārt no plkst. 20.00 līdz plkst. 24.00 Rīgas pils pagalmā (no Daugavas gātes puses) pa ceļam uz svecīšu nolikšanu Daugavas krastmalā ikviens rīdzinieks un pilsētas viesis aicināts iegriezties Rīgas pils vecākās daļas pagalmā. Tajā varēs noskatīties fotomontāžu par Latvijas vēsturē izšķirošiem notikumiem laika periodā no 1918. līdz 1934. gadam, ko veido fotogrāfijas no LNVM krājuma. 11. novembra vakara noskaņas papildinās karavīru dziesmas pie ugunskura, sveču un lāpu gaismā, kuras skanēs kora „Balsis”, Latvijas Policijas akadēmijas vīru kora „Iustus”, jauktā kora „Atskaņa” un Zemessardzes 52. kājnieku bataljona ansambļa „Junda” izpildījumā.

 

Visas dienas garumā līdz pat 24.00 LNVM būsim sastopami arī mēs – NicePlace – piedāvājot muzeja apmeklētājiem iegādāties un arī nosūtīt pa pastu tieši Lāčplēša dienai un valsts dibināšanas gadadienai veltītās pastkartes, kuras tapušas sadarbībā ar LNVM, kā arī citas novembra piemiņas un svinamajai dienām veltītas lietas.

 

Kā īpašs NicePlace veltījums Brīvības cīņās kritušo karavīru piemiņai, pateicoties kuriem Latvija spēja nosargāt savu nesen iegūto neatkarību, ir Cēsu pilsētas un novada bērnu zīmējumu izstāde „Mana Latvija”. Zīmējumi tapuši trīs dienas ilgušajās zīmēšanas darbnīcās-konkursā, kuras NicePlace organizēja kopā ar Cēsu pašvaldības aģentūru „Cēsu Kultūras un Tūrisma centrs” un LNVM. Iespaidojoties no vēstures speciālistu stāstījuma katras nodarbības sākumā, bērnu darbos galvenokārt atspoguļoti šie Latvijas valsts tapšanā un nosargāšanā tik svarīgie notikumi. Astoņi darbi vairāku vērtējumu galarezultātā pārtaps patriotisko pastkaršu sērijā.

 

Vairāk par zīmējumu konkursu un balsošanas iespējām lasiet šeit.

 

 

Ansis CīrulisLāčplēša ordenisAnsis CīrulisSvētā Gara tornis