Logo

NicePlace jubilejas stāsts Nr.2
16. 05. PLKST. 10:37

2006. gada vasarā, tūdaļ pēc nodibināšanās, veicām pirmo gājienu: radījām nelielas suvenīru kolekcijas. Hmm...un nebūt, kā varētu domāt, Rīgai vai Latvijai vispārīgi. Pirmā tapa Kolkai. Otra kolekcija bija vēl nedaudz neparastāka – Līvõ Republik (Lībiešu Republika).

Kolkas sērija tapa tāpēc, ka Kolkasraga informācijas centrā darbojās sens mūsu draugs Jānis Dambītis, kurš, zinot, ka esam nolēmuši ražot suvenīrus, mudināja mūs darboties.

Kolkas pastkaršu sešinieks (un vispār pirmās pastkartes mūsu pieredzē) tapa visai dažāds: grafiski atturīga jūras apdarinātā  kociņa faktūra, kas ar datora līdzdalību ieguva Kolkasraga formu un tika izmantota arī uz krekla un tarbas; uzraksts “Kolka”, kas tika veidots un fotografēts Lilastes jūrmalā; Kolkas bākas akvarelis, ko Zane stilizēja un ar akvareli pārgleznoja no kādas fotogrāfijas; psihodēliski krāsaina un visai “skāba” kolāža; kā arī aerofoto, kuru autors ir arheologs Juris Urtāns.

Lībiešiem veltītās lietas, protams, radās pateicoties Valta saiknei ar lībiešiem. Lībiešu Republikas ideja ir stipri senāka par pašu NicePlace. Tā radās tālajā 1999. gadā, kad Lībiešu Kultūras centrs (Līvõ Kultūr sidām) cīnījās par valsts programmas „Lībieši Latvijā” izveidi. Un „Līvõ Republik” savā veidā atspoguļo tolaik Latvijā valdījušo attieksmi pret lībiešiem – lībiešu problēmas ir pašu lībiešu rokās :) Līdz ar ko dizains “Līvõ Republik” piedzīvoja renesansi, jo Valts kādreiz šādus krekliņus jau bija izgatavojis.

Viena no pastkartēm bija Ziemeļkurzemes karte ar ciemu lībiskajiem nosaukumiem, kā arī citiem apvidvārdiem lībiešu valodā. Īpaši šarmants ir fakts, ka lībieši atklāto jūru dēvē par Sūŗ meŗ (Dižjūru) un līci – par Piški meŗ (Mazjūru).

Otra pastkarte tapa pavisam negaidīti. Zane tobrīd vēl fotografēja ar analogo fotoaparātu un Liepājas ostā, pamanījusi šo kadru – kuģa bortu uz debess fona –, nospieda slēdzi, sakot, ka tā būs fotogrāfija īpaši Valtam. Un ziniet, nevarēja jau tā uzreiz to apskatīt, nācās filmiņu attīstīt un izgatavot fotogrāfiju...