Logo

Mūzika, kas bagātinājusi NicePlace dzīvi 2013. gadā. TOP 12
31. 12. PLKST. 20:01

Pirms diviem gadiem, 2011. gada nogalē, NicePlace četros piegājienos publicēja savu muzikālās izvēles TOP 40, kas joprojām ir atrodams mūsu virtuālās mājvietas jaunumu arhīvā. Pagājušajā gadā šāds apkopojums izpalika, jo, ja mūzikas kolekcijā jau ir savākts iespaidīgs apjoms ar izciliem izpildītājiem, viņi nebūt tik ātri netiek “izklausīti” un papildinājumi uzrodas krietni lēnāk.

Aizvadīto divu gadu laikā ir sanācis pabūt pāris izcilos jau iemīļotu mākslinieku koncertos – FEIST (Tallina, 2012. gada septembris) un REGINA SPECTOR (Rīga, 2013. gada augusts), līdz ar ko par šīm abām izcilajām sievietēm atgādināsim vēlreiz. Patiesi fantastisks bija DHAFER YOUSEFF kvarteta concerts Siguldā, Baltajā flīģelī (2013. gada maijs) un BABY DEE ne ar ko nesalīdzināmā performance Rīgā, Zirgu pastā (2013. gada jūnijs). Tad nu saplusējot šos četrus vārdus ar tiem, kurus esam atraduši jauši vai nejauši un kuru koncertos mēs bez gala ilgojamies pabūt, piedāvājam jums 2013. gada izskaņas NicePlace TOP 12, tā teikt, katram jaunā gada mēnesim pa vienam māksliniekam, ko izzināt plašāk.

 

Regina Spector

Krievu-ebreju cilmes dziesminiece, kas krāšni, pārliecinoši un vienpatīgi dzied pie klavierēm. REGINA SPECTOR, kuras koncertā Rīgā pārliecinājāmies, ka “dzīvajā” viņa skan tikpat spilgti kā ierakstos, tikai vēl ar klātesamības šarmu un apburošu kautrības un neveiklības miksli attiecībā uz publiku. Izvēle krita uz Bulata Okudžavas dziesmas “Fransuā Vijona lūgšana” izpildījumu viņas versijā, kas, var ļoti patikt un var nereāli kaitināt – kā tas allaž gadās ar hrestomātisku dziesmu aranžējumiem, bet mūs no tiesas aizkustināja:

 

 

Feist

Burvīgā kanādiete FEIST ar savu koncertu Tallinā, Rožu dārzā pie prezidenta pils savaldzināja, domājams, visus klātesošos. Savā ziņā, ņemot vērā, ka tas bija vienīgais koncerts Baltijā, bija jābrīnās, ka tur nevaldīja prātam neaptverama drūzma, tak’ Leslija Feista neatbilst “meinstrīma” koncepcijai un labi, ka tā! Mums bija iespēja baudīt uzstāšanos patīkami brīvā, teju vairāk kādam festivālam ar daudzākām skatuvēm, raksturīgā atmosfērā:

 

 

Dhafer Youseff kvartets

 

Starptautiska izcila mūziķu komanda, kas sastāv no pianista Kristjan Randalu (Igaunija), kontrabasista Phil Donkin (Lielbritānija) un sitaminstrumentālista Chander Sandjoe (Francija), kopā ar pašu tunisiešu cilmes džeza mākslinieku DHAFER YOUSEFF uz skatuves jūsu acu priekšā rada neaizmirstamu muzikālu piedzīvojumu, ko jo savbīgāku dara ūdas spēles skaņas:

 

 

Baby Dee

Amerikāņu māksliniece–multiinstrumentāliste (klavieres, arfa, akordeons), kas pierāda, ka pat izcili savdaba ceļa gājēji var sasniegt to, ko viņi vēlas un iemantot auditorijas mīlestību, atzinību un cieņu. Neesam pārliecināti, ka jebkurš ieraksts spēj sniegt kaut vai daļu priekšstata no BABY DEE eksplozīvi spirdzinošās perfomances, jo šeit nav runa par personu, kas izpilda, šeit ir runa par mākslinieci, kas piepilda zāli jēdziena visplašākajā nozīmē, sniedzot izjūtas no klasikas mūzikas līdz vodeviļai:

 


 

Beirut

Barokāli krāšņi teatrāls dekadentisms Ņūmeksikas (ASV) grupas sniegumā. Smaids un sajūsma no sejas nepagaist. Vismaz mums :) Un trompetes balkāniski spirgtā skaņa mudina darboties. Vismaz mūs :) Un gurdeni elegantās dejas kustības, pat sēžot pie datora, liek neviļus pleciem sašūpoties. Vismaz mūsu :) Un ballīte ir tāda, ka gribās tur būt par visiem 200%...

 

 

MODDI

Stīgu instrumenti allaž ar mums ir runājuši saprotamā valodā, un norvēģu izpildītāja MODDI gadījumā čells ir smeldzīgi trauksmains kā pati dzīve – liekas, ka kaut kas būtisks nav saprasts, bet – tūlīt, tūlīt to izdosies satvert un viss notiksies pa īstam. Un, šķiet, pārsteidzošākais ir fakts, ka vokāls pieder puisim. 2010. gadā iznākušais albums “Floriography” ir viens, ko var klausīties un klausīties.

 

 

The Civil Wars

Kaut kas rāmi-domīgi-dzidri-amerikānisks. Ļoti pārliecinošs duets, sastāvošs no dziesminiekiem Joy Williams un John Paul White. Laimīgā kārtā 2008. gadā satikušies Našvilā dziesmu rakstītājiem organizētā apmācības pasākumā, viņi paliek kopā kā mūzikā tā dzīvē un pirmais pilnais ierakstu albums “Barton Hollow” iznāk 2011. gadā. Pateicoties tam, duets ieguvis Grammy balvas kategorijā “Labākais kantrī dueta/grupas sniegums”, kā arī “Labākais folkmūzikas albums” 2012. gadā.

 

 

16 HorsePower

Jāatzīst, ka amerikāņu muzikālo izpausmju spektrs un meklējumi ir brīnumaini. Jūsu uzmanībai, diemžēl, jau vairs nepastāvošas grupas 16 HORSE POWERS gabals “Flutter” no viņu beidzamās uzstāšanās, kas norita Antverpenē. Mūzikas kritiķi runā piesātinātu tradicionālā “blūgrāsa”, gospeļu un apalaču instrumentialaitātes hibrīdu ar roka piejaukumu,bet šādi pārspriedumi lai paliek viņu ziņā. Mums pietiek ar to, ka grupas līdera David Eugene Edwards izpildījuma manierei piemīt teju neomulīga emocionālā intensitāte:

 

 

First Aid Kit

Te nepretenciozi “folkisks” un spirdzinošs zviedru māsu Johanna un Klara Söderberg duets, iegrimis nostaļģijā pēc laika, kuru nav piedzīvojušas un ar “America” izpildījumu aizkustinājušas pašu Pol Simon :) Atradām viņas Norwegian Airways “in-flight” žurnālā un bija rakstā kas tads, kas lika pēcāk virtuālajā pasaulē viņas atrast un paklausīties. Un klausīšanās laiks visai pamatīgi ieilga. Mēs gan piedāvājam viņu otrā studijas albuma “Lion’s Roar” (publicēts 2012. gada janvārī) tituldziesmu: 

 

 

 

Iron & Wine

Kārtējais amerikāņu dziesminieks – Samuel Beam, plašāk pazīstams ar savu ierakstu un skatuves vārdu IRON & WINE. Piedāvājam gabalu „Flightless Bird, American Mouth” no albuma „Shepherd’s Dog” (2007). No ko tur daudz izplūst aprakstā! Fakts ir tāds, ka Amerikas muzikālās tradīcijas sakņojās daudznacionalitātē, dabas plašumos, kas rada prieku un smeldzi, un kas vainagojas ar šādiem sirdi iekustinošiem un sildošiem izpildītājiem:

 

Antony and the Johnsons

ANTONY HEGARTY ir mūsu “sens draugs”. Viņš ar saviem muzikālajiem sabiedrotajiem rada mūzikas pārdzīvojumu ar ļoti patiesu emocionālu sniegumu, aizskarot un nesaudzīgi raustot klausītāja dvēseles stīgas. Hegarty pārstāvētais mūzikas žanrs klasificējams kā dark cabaret, ko raksturo izpildījuma maniere, kas ietver basa vokālu klusinātu klavieru pavadījumā. Taču teatrālā un spilgtā uzstāšanas maniere ir tikai papildus vērtība viņa mūzikai, kas nevis nosedz nepilnības, bet padziļina līdzpārdzīvojumu. Patiesi jānožēlo fakts, ka 2007. gadā dēļ balss saišu problēmām nenotika viņa plānotais koncerts Rīgā, Sapņu fabrikā, un vēlreiz viņu atvest uz Latviju nevienam nav izdevies. Kas zīmīgi, par vienu no savām mūzām viņš uzskata jau mūsu TOP 12 pieminēto Baby Dee. “River of Sorrow” ir no grupas debijas albuma “Antony and the Johnsons”:

 

 

Ane Brun

Šī norvēģu kundzīte – komponiste, ģitāriste un dziedātāja – mūsuprāt, vienkārši spridzina! ANE BRUN kopš 2001. gada dzīvo Zviedrijā, Stokholmā, kur, līdz šim nespēdama izvēlēties starp mūziku, jurisprudences un spāņu valodas studijām, pilnībā pievērsās muzikālajai darbībai. Izvēle neapšaubāmi sevi ir attaisnojusi un vainagojusies ar septiņiem studijas albumiem Un, piemēram, sadarbību ar Peter Gabriel. Piedāvājam ieskatam “Do You Remember” no 2011. gada albuma “It All Starts with One”: