Logo

Mūzika, kas šogad padarījusi NicePlace dzīvi skaistāku, I daļa
16. 12. PLKST. 09:40

Tuvojoties gada nogalei, interneta portālos parādās dažādi rezumējumi un TOPi − gada notikumu, gada fotogrāfiju, gada filmu un kā tik vēl ne. Protams, arī gada mūzikas albumi. Un mums − NicePlace − arī sakārojās šādā lietu kopsavilkšanā piedalīties. Neuzskatām sevi par tik jau izaugušiem, lai veidotu 2011. gada TOP 10 pirktāko NP lietu sarakstu. Mūsu cienītāji gan jau paši būs pamanījuši, kurām lietām ir tendence pazust un atkal atgriezties. Sapratām, ka NicePlace dzīvē nozīmīgu vietu ieņem mūzika, un tā tapa NP TOP 40 − mūzika, kas NicePlace dzīvi šī gada laika ir padarījusi skaistāku. Dziesmas nekādā gadījumā nav izkārtotas kādā nebūt zīmīgā secībā, NicePlace arī nepretendē uz muzikologu cienīgiem vērtējumiem vai uz jaunatklājēju godu: daudzas dziesmas ir jau pasen uzrakstītas, bet vien tagad uzietas, vai arī joprojām tiek klausītas. Ir arī pa kādai no šogad tapušajiem mūzikas albumiem. TOP 40 ir sadalīts četros piegājienos un priecāsimies, ja kādam no jums, mūsu draugi, sniegsim iespēju pavadīt jauku vakaru NicePlace muzikālās izvēles pavadībā :)

 

 

1. PETER BRODERIC „I’m not At Home” – gados jauns amerikāņu multiinstrumentālists un dziesminieks (1987), pērnajā rudenī pabija Rīgā. Un mums bija tā laime būt klāt. Puisis, kurš Ģertrūdes ielas teātra mīlīgi noskretušajā zālē viens pats iznāca uz skatuves un, hmmm, uzvarēja:

 

 

 

 

2. BAT FOR LASHES „What’s a Girl to Do”. Šīs dziesmas sakarībā mūs ārkārtīgi sajūsmināja viens komentārs: nez kādēļ meitene nenobijās līdz nāvei brīdī, kad aiz viņas parādījās tie zvēri?! Bet anglietes Natasha Khan (1979) bērnišķīgajā imidžā un balsī ir kaut kas suģestējošs. Bērnišķīgās angļu lēdijas, piemēram, Kate Bush, allaž ir bijis viens no britu veiksmes faktoriem:

 

 

 

 

3. Burvīgā kanādiete FEIST (Leslie Feist, 1976) ar „Graveyard” no jaunā albuma „Metals” (2011). Jāatzīstas, ka kopš CD iegādāšanās 4. novembrī, tas NicePlace mītnes vietā tiek atskaņots vismaz reizi dienā. Arī iepriekšējais albums „The Reminder” (2007) bija iemīļots, bet jaunajam ir nenoliedzami cits dziļums:

 

 

 

 

4. Tālajā 1988. gadā formēties sākusī grupa KULA SHAKER, kas ir paspējuši izjukt un atkalapvienoties. Viņu beidzamā albuma „Piligrims Progress” (2010) sarakstā esošā pirmā dziesma „Peter Pan R.I.P.” ar grupas balss Crispian Mills nazāli īpatno vokālu un daudzslāņaino muzikālo apdari nebeidz un nebeidz skanēt galvā pēc tās noklausīšanās, bet − tas nekaitina:

 

 

 

 

5. Dāņu meiteņu duets (producenta Trentemøller, šķiet, mērķtiecīgi izvēlētas blondīne un brunete) DARKNESS FALLS ar film noir vizuālajā estētikā veidoto gabalu „Hey!”. Jāatzīst, ka arī mūzikā pašā valda tumši samtainais primitīvisms un nedaudz neirozi uzdzenošs ritms:

 

 

 

 

6. Krievu-ebreju cilmes dziesminiece, kas krāšni, pārliecinoši un vienpatīgi dzied pie klavierēm. REGINA SPECTOR (1980), kuras muzikālā ģimene ļoti produktīvi emigrēja uz ASV, ļaujot apdāvinātajai meitenei kļūt par pazīstamu mūziķi. NicePlace muzikālajā apritē viņa laiku atpakaļ ienāca ar 2006. gada albumu „Begin to Hope”. Šoreiz orķestra pavadībā ar dziesmu „Blue Lips” no albuma „Far” (2009), bet tikpat pārliecinoša arī viena:

 

 

 

 

7. LHASA (Lhasa de Sela, 1972−2010), dziedātāja, kuras kopš 2010. gada 1. janvāra vairs nav starp mums un kura savas beigas ir tik smeldzīgi izdziedājusi beidzamajā albumā „Lhasa” (2009). Dziļā, it kā jau pagurusī balss, tirpas uzdzenošais, šķietami tik vienkāršais teksts, un trauslās arfas skaņas kopā rada traģikas caurstrāvotu, bet tajā pat laikā gaišu sniegumu:

 

 

 

 

8. ANDREW BIRD (1973), amerikāņu mūziķis, komponists un multiinstrumentālists, kas ne pa jokam attaisno savu uzvārdu. Īpaši brīžos, kad svilpo :) Temperamentīgi miksējot savā mūzikā roka, folka, džeza un blūza tradīcijas, viņš liek pelēkai dienai iezaigoties. dziesma „A Nervous Tic Motion of the Head to the Left” no 2005. gada albuma „The Mysterious Production of Eggs”:

 

 

 

 

9. FEVER RAY (Karin Elisabeth Dreijer Andersson, 1975), zviedru elektroniskā dueta „The Knife” vokālistes solo albuma „Fever Ray” dziesma „When I Grow Up”. Nu ir tā, ka ziemļniekiem ir kaut kāds pilnīgi savs piegājiens gan mūzikā, gan literatūrā, gan mākslā. Kaut kas, kas momentāli ļauj viņus identificēt kā ziemeļniekus, bet ko ir grūti formulēt. Baudam psihodēliju!

 

 

 

 

10. Gruzīnu ambientā meitene NATALIE BERIDZE, kura bija šogad iekš „Skaņu meža” un uz kuru, diemžēl, NicePlace netika, ar „What about Things like Bullets”. Pat nezinam, kā lai pāris vārdos noraksturo. Hmmm, tāda kosmiski tehnokrātiska meditācija, vai?! Ar Banksy vizuālajām un Geibriēliskām muzikālajām atsaucēm: